مخزن کندانس

مخزن کندانس (condence tank)

مخزن کندانس یا منبع کندانس در دیگ بخار برای جمع آوری و ذخیره سازی آب برگشتی حاصل از تقطیر بخار در دیگ بخار و تجهیزات انتقال حرارت مورد استفاده قرار می گیرد.

آب جبرانی سیستم از طریق مخزن کندانس تامین شده و ترکیب آب جبرانی با کندانس در این منبع مانع شوک های حرارتی وارده به دی اریتور می شود. در سیستم هایی که فاقد دی اریتور هستند پمپ های منبع کندانس می توانند نقش پمپ های تغذیه را هم داشته باشند.

کاربرد مخزن کندانس در دیگ بخار

از آنجا که آب استفاده شده در سیستم های بخار همواره آبی است که دیگر نیازی به تصفیه، پیش گرم نمودن و رسوب گیری نداشته لذا همواره طراحان، خطوط بخار را به گونه ای طراحی می کنند که در انتهای خطوط انتقال بخار و پس از اخذ انرژی کامل بخار در دستگاه ها، بخار را بصورت کندانس با تله بخار جمع آوری نموده و سپس به سیکل تولید بخار باز می گرداند.

بدلیل اینکه آب کندانس برگشتی دچار فشار لازم است پیش از هر چیز آب تحت فشار وارد مخزنی به نام مخزن کندانس می گردد. در این مخزن آب وارد شده از یک سیستم فشار شکن داخلی مخزن عبور کرده و فشار آن به حداقل میزان ممکن تقلیل خواهد یافت. لازم به ذکر است هر چه فشار آب ورودی به مخزن کندانس بیشتر باشد درصد تبدیل شدن آن به بخار افزایش خواهد یافت.

در مخزن کندانس بخشی از آب تحت فشار در مجاورت اتمسفر تبدیل به بخار شده و قسمت عمده آن جهت ورود به سیکل تولید بخار مورد استفاده قرار می گیرد.

چاله کندانس

اصولا مخازن کندانس در چاله ای که به چاله کندانس معروف است و در سطحی پایینتر از تمامی تجهیزات و دستگاههای موتورخانه ها  نصب میگردد تا بتوان آب برگشتی  جمع شده از تله بخار را جمع آوری کرد.

جنس مخزن کندانس:

چدن:

استفاده از چدن باعث ایجاد نشتی در بخش اتصالات و درزهای مخزن کندانس شده و در برابر خوردگی ضعیف می باشد.

فولاد ریخته گری:

فولاد ریخته گری پرمصرف ترین ماده مورد استفاده در ساخت مخازن تانک تغذیه است و در صورت عدم استفاده از آبکاری و پوشش در ورق هزینه پایینتری داشته ولی در این صورت مستعد خوردگی است، این مشکل با آبکاری مناسب سطح برطرف می شود ولی هزینه اولیه را بالا می برد.

پلاستیک:

استفاده از پلاستیک به دلیل هزینه نسبتا بالای مواد اولیه مصرفی  قابل استفاده در شرایط دمایی بالا مقرون به صرفه و معمول نیست با این حال در مخازن تانک آب سرد می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

فولاد ضد زنگ:

با استفاده از این ماده عمر مخزن کندانس افزایش پیدا کرده و دارای هزینه اولیه بیشتری است جنس فولاد ضد زنگ مصرفی از نوع L 304 می باشد

مزایا و ویژگی های منبع کندانس:

-تولید آب داغ با کیفیت بالا

-کاهش هزینه‌های مربوط به عملیات شیمیایی آب تغذیه

-منبع ذخیره‌ای برای بویلر بخار در زمان قطع شدن احتمالی آب تغذیه

تولید آب داغ با کیفیت بالا

با تولید بخار، آب داخل دیگ  تبخیر شده و سیستم پمپاژ، آب را جایگزین می‌نماید. در عین حال که بخار از تجهیزات مصرف کننده و تبادل حرارت عبور می‌کند، تقطیر می‌گردد که آب حاصل از این فرآیند، آب داغ با کیفیت بسیار مناسب است.

کاهش هزینه‌های مربوط به عملیات شیمیایی آب تغذیه

اگرچه ممکن است آب حاوی برخی آلودگی‌های ناشی از فرایند مصرف بخار باشد، یک منبع تغذیه مناسب برای دیگ به شمار می‌رود و بازگرداندن هرچه بیشتر آن، صرفه‌جویی اقتصادی بیشتری را خواهد داشت.

آب کندانس حاوی گرمای بالایی بوده و بطور تقریبی به ازای هر ۶ درجه افزایش دما در مخزن کندانس به میزان ۱% در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد. آب کندانس برگشتی بصورت خالص بوده و به همین خاطر در صورت استفاده از آن هزینه‌های مربوط به عملیات شیمیایی آب تغذیه نیز کاهش پیدا می‌کند.

منبع ذخیره‌ای برای بویلر بخار در زمان قطع شدن احتمالی آب تغذیه

در موتورخانه بخار از مخزن کندانس برای جمع آوری و ذخیره آب برگشتی حاصل از تقطیر استفاده می گردد . به همین دلیل  منبع کندانس را می توان منبع ذخیره دیگ بخار در هنگام قطع احتمالی آب نیز فرض کرد.

فهرست
[rev_slider alias="main-page"][/rev_slider]