ديگ بخار و دیگ آبگرم

دیگ بخار

ديگ بخار در آيين نامه حفاظتي مطابق با ماده 1 آيين نامه حفاظتي مولد بخار و ديگ هاي آبگرم، مولد بخار يا ديگ بخار به دستگاه يا محفظه بسته اي گفته مي شود كه در آن بخار آب با فشار بيش از فشار هواي خارج توليد مي گردد و به دو دسته تقسيم مي شود:

1 – مولد بخار با فشار ضعيف
2 – مولد بخار با فشار قوي يا متوسط

مولد بخار با فشار قوی یا متوسط:

مولد بخار با فشار قوی یا متوسط به آن نوع از مولدهای بخار گفته می شود که در آن حد اعلای فشار موثر مجاز بیش از یک کیلو گرم بر سانتیمتر مربع (پانزده پاوند بر اینچ مربع ) می باشد.

مولدهای بخار با فشار ضعیف:

مولدهای بخار با فشار ضعیف، منحصراً به آن دسته از مولدهای بخار گفته می شود که فشار موثر مجاز آن از یک کیلوگرم بر سانتیمتر مربع (پانزده پاوند بر اینچ مربع ) تجاوز ننماید.

دیگ آبگرم:

دیگ آبگرم به آن نوع از دستگاه های گرم کننده آب گفته می شود که فشار موثر داخلی آن از 10 کیلو گرم بر سانتیمتر مربع (150 پاوند بر اینچ مربع ) تجاوز نکند و یا در صورت فشار بیشتر درجه حرارت آن از 120 درجه سانتیگراد (250 درجه فارنهایت ) بیشتر نباشد، در هر حال نباید در دیگ های آبگرم بخار آب تولید شود.

فشار موثر داخلی در دستگاه دیگ بخار:

مقصود از فشار موثر داخلی یک دستگاه تحت فشار اضافه فشار داخل آن نسبت به هوای خارج می باشد.

واحد های اندازه گیری:

واحدهای اندازه گیری فشار در مولدهای بخار و دیگ های آبگرم عبارتند از آتمسفر (کیلوگرم بر سانتیمتر مربع ) – پاوند بر اینچ مربع – بار و نیوتن بر میلی متر مربع .

چگونگی ساختمان دیگ بخار در آيين نامه حفاظتي:

ماده 2: مولد بخار و لوازم مربوطه باید طوری طراحی و ساخته شود که اولا برای کار مورد نظر مناسب باشد و ثانیاً دارای مقاومت کافی در مقابل فشارهای داخلی که تحت آن قرار خواهد گرفت باشد.

ماده 3: علاوه بر مولد بخار، لوازم و اتصالات مربوطه نیز باید از مصالح مناسب و مرغوب و بدون عیب و با وزن و ضخامت کافی مطابق با مشخصات فنی و استانداردهای شناخته شده و معتبر ساخته شده باشد.

تعریف دیگ بخار

دیگ بخار یا همان بویلر صنعتی، محفظه ایست که به شکل استوانه ای به صورت عمودی یا افقی که با یک راه‌اندازی ساده، آب و گرما را برای تولید بخار تحت فشار ترکیب کرده و به راحتی برای گرم کردن داخل ساختمان، موتورهای تأمین انرژی و مصارف دیگر به کار می‌رود. دیگ‌ بخار انواع مختلفی دارد و هر کدام به منظور خاصی در صنعت استفاده می‌شود. در سیستم‌های گرمایشی مرکزی از دیگ‌ بخار برای گرم کردن آب یا هوا و یا گرم کردن خانه یا ساختمان استفاده می‌کنند.

تجهیزات جانبی دیگ بخار

از تجهیزات جانبی دیگ بخار می توان به مواردی همچون دستگاه دی اریتور، سختیگیر، مشعل، پمپ، شیر تغذیه، آبنما، کنترل کننده سطح و … اشاره کرد.

تعريف ديگ بخار يا مولد بخار

ديگ بخار به دستگاهي گفته مي شود كه با جذب انرژي حاصل از احتراق سوخت هاي فسيلی  ( گاز، گازوئيل و مازوت) يا سوخت هاي جامد (چوب، ذغال سنگ، خاك اره و …) در محفظه اي بسته، بخار را در فشارها و دماهاي مختلف مي تواند توليد نمايد.

انواع ديگ بخار

ديگ هاي بخار از نظر ساختار به دو دسته بزرگ تقسيم بندي مي شوند:

1 – ديگ هاي بخار لوله آبي (دیگ واترتیوب)

2 – ديگ هاي بخار لوله دودي (دیگ بخار فایرتیوب)

فهرست
[rev_slider alias="main-page"][/rev_slider]